מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

עידוד בנות ללימוד מדעים

כחלק מהתכנית לעידוד בנות לבחור במגמות מדעיות התקיימו בחמד"ע שני מפגשים לתלמידות כיתות ט' מתל אביב-יפו והוריהן, שהוקדשו להסברה על מגמת הפיזיקה בחמד"ע.

את המפגשים פתחה מנהלת חמד"ע, ד"ר אלה ליבשיץ, בהסבר על החשיבות בעידוד בנות ללמוד מדעים. לדבריה, כיום רק כ-38% מתלמידי ותלמידות הפיזיקה בחמד"ע הן בנות. על פי מחקרים שנעשו בתחום, אחת הסיבות לכך שמעט בנות בוחרות ללמוד פיזיקה היא מחסור במודל לחיקוי: פיזיקה נחשבת כמקצוע המוביל בהמשך לעיסוק במקצועות "גבריים" כמו הנדסה וטכנולוגיה.

לאחר מכן, נפגשו התלמידות והוריהן עם מדענית מעוררת השראה: במפגש הראשון הכרנו את פרופ' טובה מילוא, דיקאנית הפקולטה למדעים מדויקים באוניברסיטת תל אביב. בהרצאתה "מנתונים לידע" הסבירה פרופ' מילוא על מערכות בסיסי הנתונים וניהול המידע ברשת האינטרנט. פרופ' מילוא הדגישה את החשיבות בלימודי פיזיקה כמקצוע עיקרי לפיתוח חשיבה מדעית וכבסיס ידע ללימודים אקדמיים מדעיים בהמשך.

במפגש השני הכרנו את פרופ' נטלי בלבן, חוקרת בתחום הפיזיקה הביולוגית באוניברסיטה העברית בירושלים ומשמשת בין היתר גם כחברה בוועד המנהל של חמד"ע. פרופ' בלבן, שמאמינה בחינוך למדע כבר מגיל צעיר, סיפרה על תחילת דרכה המדעית, כשהמורה שלה לפיזיקה בתיכון, היה, למעשה, המורה ל... בישול! לאחר מכן, פרופ' בלבן הרצתה על "ביופיזיקה של חיידקים" – הרצאה מרתקת העוסקת בחקר מערכות ביולוגיות בשיטות ובגישות פיזיקליות. הרצאתה עסקה באחת הדרכים, שבהן חיידקים שורדים טיפול אנטיביוטי, באמצעות האטת חלוקת התאים או עצירתה.

בהמשך, סקרה ד"ר אריאלה זגל, רכזת לימודי הפיזיקה בחמד"ע, את תכנית הלימודים בחמד"ע. ד"ר זגל ציינה שהבחירה במגמות לימוד בבית הספר התיכון משפיעה במידה רבה על הבחירות של תלמידות בהמשך הדרך.

לקראת סוף המפגש עלו לבמה בוגרות ותלמידות חמד"ע והסבירו על לימודי הפיזיקה בחמד"ע מנקודת המבט שלהן. התלמידות הקסימו באינטליגנציה ובאנרגיה שלהן והוכיחו לתלמידות השוקלות לימודי מדעים בחמד"ע, שאם הן רק רוצות – אפשר לסיים את הלימודים בהצלחה וגם לא לוותר על פעילויות אחרות.