מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

פיזיקה מחקרית

פיזיקה מחקרית היא תכנית ייחודית אשר פותחת צוהר לעולם המחקר המדעי במטרה להעלות את עניין התלמידים/ות בפיזיקה, לטפח את אחריותם/ן כמו גם עידוד היצירתיות והיוזמה אצלם/ן. התוכנית זמינה במספר מרכזים מצומצם בישראל ובהם חמד"ע. במגמה זו מיושמת תפיסה חדשנית ומתקדמת יותר של הוראת הפיזיקה המחקרית.
התכנית היא שילוב בין לימוד עיוני לבין עבודה ניסויית-מעשית עם דגש על מיומנויות מחקר, עבודה בצוות, דיווח וכתיבה מדעיים של דו"חות ומאמרים. נושאי הלימוד הנבחרים משלימים את הנלמד בתוכנית הלימודים הרגילה. התלמידים/ות בכיתה י' רוכשים מיומנויות של עבודת מחקר, עבודה בצוות, דיווח מדעי וכתיבה מדעית של דו"חות ומאמרים. זו התנסות במספר פרויקטים מודרכים ובדיווח מדעי מדויק ואמין, לומדים/ות להשוות בין מודלים תיאורטיים לתוצאות הניסוי וכן את עקרונות תורת השגיאות ו"אנליזה ממדית". בכיתות י"א-י"ב, נבחר נושא לפרויקט מחקר מורחב, הנושא נלמד לעומק, מתכננים/ות ועורכים/ות ניסויים בשילוב עם פיתוח מודלים ולבסוף מוצגים עיקרי הפרויקט וממצאיו. כחלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים, יש דרישה להשתתף בקורסים הניתנים במסגרת פיזיקה מחקרית ולהעשיר את הידע לגבי טכניקות ניסוי מתקדמות וטיפול מתמטי בבעיות הקשורות לפרויקטי המחקר האישיים. דוגמאות לפרויקטים: בנייה וחקר הפיזיקה של בועות סבון, של חומר מגורען (חול ממנו עשויות דיונות או שעוני חול) או חקר ניסויי של גלים עומדים דו-מימדיים.
ההערכה הסופית: שילוב הדו"ח המפורט המוגש עם הניסוי או המתקן שמוגשים. תוצאות החקר מוצגות להערכה בפני שופטים ובוחנים חיצוניים.
תנאי קבלה: מתמטיקה ופיזיקה ברמה של 5 יח"ל , ראיון אישי שנועד לבדוק את הגישה הפיזיקלית לפתרון בעיות ואת יכולת העבודה המעשית.