מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

פיזיקה מחקרית

לימודי פיזיקה מחקרית בחמד"ע

מוביל ההתמחות, רכז אקדמי של גרעין חקר מרכז: ד"ר ראובן שפיטלניק [email protected]

ד"ר יפתח אילסר [email protected]

פיזיקה מחקרית היא תכנית ייחודית בהיקף של 5 יחידות לימוד, אשר פותחת בפני התלמידים צוהר לעולם המחקר המדעי. בתכנית זו מיושמת תפיסה חדשנית ומתקדמת של הוראת הפיזיקה במטרה להעלות את עניין התלמידים בפיזיקה, תוך כדי עידוד היצירתיות והיוזמה אצלם. התוכנית זמינה במספר מרכזים מצומצם בישראל ואחת המובילות בהן הוא בחמד"ע.

תכנית הלימודים:

תכנית הלימודים היא תכנית מבוססת פרויקטים ועבודה ניסויית-מעשית. כבר בכיתה י' התלמידים רוכשים מיומנויות של עבודת מחקר, עבודה בצוות, דיווח מדעי וכתיבה מדעית של דוחות ומאמרים. התלמידים מתנסים במספר פרויקטים מודרכים ובדיווח מדעי מדויק ואמין, לומדים להשוות בין מודלים תיאורטיים לתוצאות הניסוי ועוד.

בכיתות י"א-י"ב התלמידים בוחרים נושא לפרויקט מחקר מורחב, לומדים את הנושא לעומק, מתכננים ועורכים ניסויים בשילוב עם פיתוח מודלים ולבסוף מציגים את עיקרי הפרויקט וממצאיו. כחלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים משתתפים התלמידים במפגשי לימוד, כדי להעשיר את הידע שלהם לגבי טכניקות ניסוי מתקדמות וטיפול מתמטי בבעיות הקשורות לפרויקטי המחקר האישיים.

הציון הסופי נקבע על ידי שילוב הדוח המפורט המוגש עם הניסוי או המתקן, שהתלמידים מציגים. תוצאות החקר של התלמידים מוצגות להערכה בפני שופטים ובוחנים חיצוניים.

למי מתאים ללמוד פיזיקה מחקרית בחמד"ע:

התוכנית מתאימה לתלמידות ולתלמידים הלומדים מתמטיקה ופיזיקה ברמה של 5 יח"ל בעלי סקרנות, מוטיבציה ויכולת עבודה עצמאית גבוהה. המועמדים יוזמנו לראיון אישי שנועד לבדוק את הגישה הפיזיקלית להתמודדות עם בעיות ואת יכולת העבודה המעשית.

לרישום לחץ/י כאן