מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

פיזיקה מחקרית

פיזיקה מחקרית היא תכנית ייחודית אשר פותחת בפני התלמידים צוהר לעולם המחקר המדעי במטרה להעלות את עניין התלמידים בפיזיקה, לטפח את אחריות הלומדים כמו גם עידוד היצירתיות והיוזמה אצל תלמידים. התוכנית זמינה במספר מרכזים מצומצם בישראל ובהם חמד"ע. במגמה זו מיושמת תפיסה חדשנית ומתקדמת יותר של הוראת הפיזיקה המחקרית.
התכנית היא שילוב בין לימוד עיוני לבין עבודה ניסויית-מעשית עם דגש על מיומנויות מחקר, עבודה בצוות, דיווח וכתיבה מדעיים של דו"חות ומאמרים. נושאי הלימוד הנבחרים משלימים את הנלמד בתוכנית הלימודים הרגילה. התלמידים בכיתה י' רוכשים מיומנויות של עבודת מחקר, עבודה בצוות, דיווח מדעי וכתיבה מדעית של דו"חות ומאמרים. התלמידים מתנסים במספר פרויקטים מודרכים ובדיווח מדעי מדויק ואמין, לומדים להשוות בין מודלים תיאורטיים לתוצאות הניסוי וכן את עקרונות תורת השגיאות ו"אנליזה ממדית". בכיתות י"א-י"ב, התלמידים בוחרים נושא לפרויקט מחקר מורחב, לומדים את הנושא לעומק, מתכננים ועורכים ניסויים בשילוב עם פיתוח מודלים ולבסוף מציגים את עיקרי הפרויקט וממצאיו. כחלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים, נדרשים התלמידים להשתתף בקורסים הניתנים במסגרת פיזיקה מחקרית ולהעשיר את הידע שלהם לגבי טכניקות ניסוי מתקדמות וטיפול מתמטי בבעיות הקשורות לפרויקטי המחקר האישיים. דוגמאות לפרויקטים: בנייה וחקר הפיזיקה של בועות סבון, של חומר מגורען (חול ממנו עשויות דיונות או שעוני חול) או חקר ניסויי של גלים עומדים דו-מימדיים.
ההערכה הסופית: שילוב הדו"ח המפורט המוגש עם הניסוי או המתקן שהם מציגים. תוצאות החקר שלהם מוצגות להערכה בפני שופטים ובוחנים חיצוניים.
תנאי קבלה: מתמטיקה ופיזיקה ברמה של 5 יח"ל , ראיון אישי שנועד לבדוק את הגישה הפיזיקלית לפתרון בעיות ואת יכולת העבודה המעשית.