מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

פיזיקה

לימודי פיזיקה בחמד"ע- החל מכיתה ט' (לימודי ח"ץ- חמד"עים צעירים וחמד"עיות צעירות), עם מסלול הצטרפות בכיתה י': 5 יח"ל ובונוס מהאוניברסיטאות

פיזיקה היא מקצוע העוסק בהבנת העולם הסובב אותנו – מחלקיקים יסודיים (אלמנטריים) המרכיבים את גרעיני האטומים ועד לחורים שחורים. לומדים להבין את החוקים שמהווים בסיס לכל מדעי הטבע. פיתוח טכנולוגיה עילית מתבסס על המדע הבסיסי, ולכן הפריצות הטכנולוגיות הגדולות התבססו על שיטות ותיאוריות שפותחו על ידי פיזיקאים.

בתיכון נלמדים פרקים במכניקה, חשמל ומגנטיות ונושאים בקרינה וחומר הנקשרים למציאות היומיומית  ומאפשרים להבין "איך דברים עובדים".

לימודי הפיזיקה מקנים יכולות חשיבה אנליטית מדעית ומיומנויות כמו  בניית טיעון, בחינתו בכלים מדעיים (ניסויים), לימוד תהליכים של הסקת מסקנות ושימוש בשיטות ייצוג שונות: ייצוג מילולי, ייצוג אנליטי-מתמטי, ייצוג גרפי וייצוג שגיאות.

לימודי פיזיקה ברמה של 5 יח"ל מהווים מפתח ללימודים אקדמיים. פיזיקה היא מקצוע חובה לכל נרשמי/ות הטכניון, לימודי הנדסה וחשמל בכל הפקולטות בארץ, כמו גם בתי הספר לרפואה, מחייבים ידע בפיזיקה ברמה מורחבת. חברות התעשייה העילית (היי טק) מקדמות בברכה בעלי/ות תארים גבוהים בפיזיקה.

בחמד"ע, לימודי הפיזיקה הינם מסלול ארבע שנתי, החל מפרויקט ח"ץ בכיתה ט'. בהמשך, הלמידה נגזרת מנושאי הסילבוס לבגרות ונשזרת בהדגמות וניסויים רבים. גישת ההוראה המשלבת מעבדה עם ציוד מתקדם ושימוש בטכנולוגיה מהווה את הליבה של הלימוד בחמד"ע - תמיכה בתכני ההוראה התאורטיים מודגמים ומיושמים במערכות מדידה, גיוון וקישור לחיי יום יום. במהלך הלימודים מושם דגש רב על ההתנסות המדעית כחלק ממיומנויות הידע והחשיבה החוקרת.

תנאי קבלה: התכנית מחייבת לימודי מתמטיקה ברמה גבוהה. באפשרות ללומדי/ות פיזיקה בח"ץ בכיתה ט', להמשיך ללימודים בכיתה י' על פי המלצת צוות חמד"ע ובית הספר. לתלמידים/ות שלא למדו בח"ץ יש אפשרות לבחור גם בלימודי פיזיקה תחת ייעוץ והכוונה של בית הספר.