מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

מדע חישובי

לימודי מדע חישובי- מ"ח: מקצוע לימודי ייחודי, פרי יוזמה ופיתוח חמדעיים.

המדע החישובי רותם את המחשב לפתרון בעיות שאין דרך אחרת לפצחן. העיסוק הוא בבניית הדמיות, חקירתן והשוואתן לניסוי. אין כיום גוף מחקרי או טכנולוגי בעולם שלא זקוק לכוח אנושי עם ידע במדע חישובי.

התכנית ללימודי מדע חישובי- מ"ח- פותחה בחמד"ע במטרה להעניק למצטיינים/ות וליצירתיים/ות במיוחד כלים מדעיים לפתרון בעיות מדעיות באמצעות מחשב. הלימודים מציעים הזדמנות ייחודית בעולם לקידום טכנולוגי מדעי.

מ"ח הוא מקצוע מדעי לבגרות בהיקף של 5 יח"ל המוכר על ידי האוניברסיטאות בישראל כמקצוע מוגבר המקנה בונוס. הלימודים מתקיימים במסגרת תלת שנתית מכיתה י ועד לסיום ב-י"ב. הציון הסופי נקבע על סמך עבודות גמר שנתיות ועבודה שוטפת בכיתה.

העבודה מתבצעת בקבוצות קטנות תוך רכישת ניסיון ומיומנויות מחקר הנדרשות בפרוייקטים מדעיים וטכנולוגיים.

כאן מקבלים הכשרה מעמיקה במחשבים ובנושאים מדעיים הקשורים לפרוייקטים שמתבצעים. התכנית כוללת סביבות עבודה ממוחשבות ומתוחכמות.

בסיום התכנית יעמדו לרשות הבוגר/ת כלים מדעיים עכשוויים שבמהלך הלימודים בתיכון- אין אפשרות לרכוש אותם. כישוריהם אלה מבוקשים מאד בפרוייקטים באוניברסיטה, בתעשיה וכמובן ביחידות פיתוח צבאיות.

כלים אלה מעניקים להם יתרון לימודי במקצועות שונים כמו הנדסה, רפואה, כלכלה ומחקר מדעי באוניברסיטאות ובחברות הייטק.

תלמידי/ת ט' מצטיינים המקבלים המלצה מבתי הספר עוברים מבחני קבלה וסדנת הכנה בקיץ.

במהלך שנות הלימוד של מ"ח- יש מחויבות ללמוד מתמטיקה, וכן אחד מהמקצועות המדעיים- פיזיקה, כימיה או ביולוגיה ברמה של 5 יח"ל.