ENGLISH צור קשר גלריה תרבות-מדע פיזיקה מחקרית מדע חישובי כימיה פיסיקה אודות
פירוט פרסי נובל שהוכרזו ב-2018
<< לכל המבזקים    
לוח אירועים
דף הבית  >>  תרבות-מדע  >>  הרצאות לקהל הרחב
מתמטיקה על כוס קפה - עונה 3 סודוקו, קוביות ויום השקר

סדרה בת 4 מפגשים עם נפלאותיה של המתמטיקה

המרצה: פרופ' נצה מובשוביץ-הדר

על הסדרה: עונה שלישית בסדרה שמטרתה לחשוף את הציבור ליופייה של המתמטיקה ולהישגיה המגוונים על ידי הגשתה כחלק מופלא של התרבות האנושית, בפשטות ובבהירות. נושאי ההרצאות אינם תלויים זה בזה, ואינם דורשים ידע מתמטי קודם. כל המפגשים יתקיימו בימי ג בין השעות 19:15-21:15 עם הפסקה קצרה להתרועעות על כוס קפה.

ההרצאות מתאימות לגילאי 12-120 שלא לגמרי בטוחים בכך שמתמטיקה היא מקצוע מפתיע ומרתק, ותרומתו לקידמה של חיינו במאה ה-20 וה-21 היא עצומה.

 
העונות הקודמות של הקורס זכו לשבחים רבים

תכנית הקורס: 

29.12.2015 חידת סודוקו זה לא סתם שעשוע חסר שימושים ויישומים – הייתכן?

ההרצאה הזאת מיועדת גם למי שמעולם לא פתר אפילו חידת סודוקו אחת וגם לאלה ש"מכורים" לסודוקו. קודם כל נשתעשע קצת בפתרון חידת סודוקו ותוך כדי כך נברר איזה שיקולי דעת מצריך הפתרון של חידה כזאת; אחרי זה נתחיל לשאול שאלות של מתמטיקאים; נכיר בעיות שנפתרו וגם כאלה שעדיין פתוחות; כן יש כאלה, ולא מעטות. נעשה אי אלה הכללות; נבדוק מתי ואיפה התחיל "שיגעון הסודוקו" ו- נראה שאפילו לסודוקו יש שימושים חשובים למדי ויישומים לתחומים מפתיעים למדי.

המלצות לקריאה נוספת בעקבות ההרצאה

19.1.2016 כל מה שרצית לדעת על הקובייה ותמיד פחדת לשאול

הקובייה היא הגוף התלת-מימדי המוכר ביותר לכולנו. בהרצאה הזאת נרשה לעצמנו לשאול שאלות אופייניות למתמטיקאים שהמשותף לכולן הוא: מה מיוחד רק לקובייה? – מחד,  ובמה היא "חלק מהכלל" – מאידך. למשל: מה מיוחד לפאות של הקובייה? האם יש עוד גופים עם ייחוד כזה? ואם כן כמה יש? האם יש קשר מספרי בין מרכיבי הקובייה – מספר הקדקודים, המקצועות והפאות? אם כן – מהו? האם יש עוד גופים עם קשר כזה? ואם כן - כמה יש? ואילו הם? האם אפשר לחתוך קובייה במישור ולקבל משולש, מרובע, מחומש או אפילו משושה? האם התגלה משהו חדש לאחרונה לגבי הקובייה? והאם יש בעיות פתוחות שטרם נפתרו??? איך נראית קובייה תלת-מימדית בעולם דו-מימדי? ואיך נראית "קובייה" ארבע-מימדית בעולם התלת-מימדי? ומעבר לכל אלה - נתרכז בחדוּת הלשון ובדפוסי החשיבה המתמטיים.

המלצות לקריאה נוספת בעקבות ההרצאה

9.2.2016 לטבעת, כמו לכל דבר, יש שני צדדים – האומנם?!?

בהרצאה זאת אנחנו יוצאים למסע היכרות עם רעיון פשוט ומדהים שמהווה  מקור השראה למגוון ע-צום של תחומים לא מתמטיים בהם עוסק האדם. תחילה נלטש את המשמעות האינטואיטיבית של "צד". נשאל את עצמנו - האם לכל משטח יש שני צדדים? אולי יש משטחים בעלי פחות משני צדדים? או יותר?  נסתכל ב"עין בוחנת" על הטבעת, כדוגמה פשוטה ביותר ונשאל עליה שאלות אופייניות למתמטיקאים. נכיר חלק מהתשובות וגם יישומים שימושיים; כל זה יהיה בבחינת "נגיעה" בתחום המתמטי העשיר שנקרא טופולוגיה (גיאומטרית).

המלצות לקריאה נוספת בעקבות ההרצאה

1.3.2016   נפלאות תורת ההגיון, או איך מותחים מתמטיקאי ב-1 באפריל?

חמשת החושים מסייעים לנו להתמצא בעולם, אבל על אף אחד מהם אי אפשר לסמוך שלא יטעה אותנו. ה"חוש" השישי הוא "השכל הישר" - החשיבה ההגיונית, האינטואיטיבית או האנאליטית - גם הוא עלול לתעתע בנו. בהרצאה נעמוד על ההבחנה בין אמת לבין  שקר במתמטיקה, ננסה להבין איך בונים תורה של אמיתות מתמטיות ע"י הסקת מסקנות תקפות ומהי מהותה של הוכחה שמשהו הוא אמת (לאו דוקא במתמטיקה). נעמוד על הקשר בין לוגיקה ללשון, בין לוגיקה למתמטיקה ובין לוגיקה לחשיבה לוגית ונכיר גם את המגבלות של הוכחה במסגרת תורה מתמטית, דבר שגילויו במאה ה-20 היווה מהפכה בפילוסופיה ובלוגיקה. כל זה ידרוש ריכוז, אבל בדרך נעשה גם אתנחתא לחידות ולפרדוקסים...

המלצות לקריאה נוספת בעקבות ההרצאה

על המרצה: פרופ' נצה מובשוביץ-הדר מהפקולטה לחינוך למדע ולטכנולוגיה בטכניון היא בעלת תואר ראשון במתמטיקה ובפיסיקה מהאוניברסיטה העברית, תואר שני מהטכניון ותואר שלישי מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. תחום התמחותה הוא חינוך מתמטי. הייתה היועצת המדעית להפקת סדרת משדרים דרמטיים במתמטיקה ע"י הטלביזיה הלימודית, ניהלה את המוזיאון הלאומי למדע בחיפה, הקימה ומנהלת בטכניון שנים רבות את "קשר חם" - המרכז לקידום שיפור וריענון החינוך המתמטי בישראל, כתבה ספרים ומאמרים רבים, הרצתה בכנסים בינלאומיים והעמידה דור של תלמידים ההולכים בעקבותיה במחקר ובפיתוח של תוכניות לימודים חדשניות במתמטיקה. המשותף לכל פעילויותיה הוא הניסיון להגיש את המתמטיקה בצורה המעוררת התפעלות ומעודדת יצירתיות.

המפגשים יתקיימו בבית חמד"ע - המרכז לחינוך מדעי בתל אביב

רחוב הפרדס 7

עלות הקורס 240 ש"ח

חיילים, סטודנטים ואזרחים ותיקים - 200 ש"ח

אפשר להירשם להרצאה יחידה במחיר 70 ש"ח (60 ש"ח בהנחה)

להרשמה באמצעות הטלפון: 03-5210802 בימים א'-ה' בין השעות 19:00-15:00

להרשמה באמצעות פקס: 03-5210810

להרשמה באמצעות דואר אלקטרוני: culture@hemda.org.il

איפה אנחנו?

לחצו כאן להנחיות הגעה לחמד"ע

תרבות-מדע
הרצאות לקהל הרחב
עונת תרבות-מדע תשע"ט
אודות מרכז תרבות-מדע
גלריית תמונות תרבות-מדע
קישורים
דף הפייסבוק של חמד"ע
Petel/moodle
Office 365
תדריכי מעבדה - פיזיקה
בלוגים
כניסה למערכת תקשוב אישי
שם
סיסמה
בניית אתרים
חמד"ע - מרכז לחינוך מדעי, תל אביב יפו (עמותה). רחוב הפרדס 7, תל אביב, מיקוד 6424534. טלפון 03-5210800, פקס 03-5210810.
.Hemda - Center for Science Education 7 hapardess Street, Tel Aviv, IsraelZip Code 6424534. Tel 03-5210800, Fax 03-5210810