מרכז מורים ע"ש פמלה וסטנלי צ'ייס
 אודות המרכז  

מרכז מורים על שם פמלה וסטנלי צ'ייס

מרכז השתלמויות המורים ע"ש פמלה וסטנלי צייס הוקם בחמד"ע לפני 5 שנים כיוזמה משותפת של משרד החינוך ומִנהל החינוך של עיריית תל אביב-יפו. המרכז עורך השתלמויות למורי חטיבות הביניים והחטיבות העליונות בנושאים מדעיים על פי תכנית הלימודים ומעבר לה. את ההשתלמויות מעבירים מורי חמד"ע במעבדות המשוכללות של חמד"ע המצוידות בתשתית ניסויים (hands on), אמצעי הדגמה ומחשבים משוכללים.

במסגרת השתלמויות המורים מתקיימים בחמד"ע קורסים בנושאים מדעיים הנלמדים על פי תכנית הלימודים ותכניות העשרה: הקורסים כוללים הקניית ידע וכלים דידקטיים תוך מתן דגש לעבודת המעבדה. הקורסים מוכרים על ידי משרד החינוך לגמול השתלמות. מתקיימות סדנאות בנושאים ייחודיים לקבוצות שונות של מורים, לבורנטים, יועצות ועוד. אנו משלבים בסדנאות נושאים ייחודיים שפיתח צוות חמד"ע כמו תחרויות בנושאים מדעיים, ימי מדע הקשורים באירועים יוצאי דופן כמו גשם מטאורים או ליקוי חמה/ירח. ההשתלמויות בחמד"ע מלוות בחומרים למורים וחוברות לתלמידים. בנוסף, מורי חמד"ע יזמו ומוציאים לפועל פרויקטים ייחודיים כמו  "כלים מתמטיים לפיזיקאים"- נושא חשוב ביותר למורי מדעים ומורי מתמטיקה שבו מאחדים כלים מתמטיים עם כלים פיזיקליים.

בנוסף, ב-2007 אנו מתכוננים לחנוך שני פרויקטים חשובים חדשים הקשורים להעלאת הערך המוסף של חמד"ע לרשת האינטרנט לטובת תלמידי פיזיקה ומוריהם בישראל: פרויקט כרטיסיות ברשת ובו כל הניסויים וההדגמות הנהוגים בחמד"ע מאז קיומה: זהו עושר גדול של פעילויות המלווה בתדריך למורה עם לינקים למקומות נוספים ברשת. הפרויקט השני כולל הסרטה של הניסויים העיקריים בפיזיקה: הכוונה אינה להחליף את עבודת המורה אלא לתת נקודות עיקריות שמשמשות תלמיד לפני מבחן, הסבר קצר על הניסוי ונושאים עיקריים המשתמעים ממנו. ניסויים ראשונים שהוקלטו ניתנים לצפייה כאן.

השתלמויות המורים מאפשרות לחמד"ע לפעול להפצת הידע שהצטבר לאורך שנים במטרה לעודד את לימודי המדעים בישראל. תרומת משפחת צ'ייס מאפשרת לנו זאת.

פעילות מרכז המורים ע"ש פמלה וסטנלי צ'ייס בשנת הלימודים התשס"ז (2007)

 

כימיה

השתלמות מורי כימיה וטכנאי מעבדה בחטיבות העליונות להעשרת עבודת הכימיה והמעבדה

השלמות בגישה ייחודית ששלבה את העשרת הטכנאים בהיבטים הדידקטיים ואת העשרת המורים בהיבטים הטכניים של המעבדות, באופן שיוכל להרחיב את שיתוף הפעולה ביניהם. להשתלמות שנערכה לאורך שנת הלימודים כולה הגיעו משתתפים מכל הארץ, ולא רק מאזור המרכז, כמו למשל מן הגליל העליון. ההשתלמות ניתנה כולה על ידי צוות הכימיה של חמד"ע.

סך שעות ההשתלמות: 56 שעות.

 

השתלמויות מורי כימיה להיכרות מבניות בתכנית הלימודים החדשה

תכנית הלימודים בכימיה עוברת בשנים האחרונות מהפכה. במסגרת התכנית החדשה הוכנו מבניות חדשות, נכתבו ספרים חדשים ואורגנו השתלמויות ברחבי הארץ. גם מרכז המורים על שם צ'ייס בחמד"ע נרתם למאמץ ועורך במהלך השנה ובחופשות הקיץ.

סך שעות ההשתלמות בקיץ: 56 שעות.

 

פיזיקה

לב חמד"ע: Hemda Lab

האידיאולוגיה החינוכית המלווה את חמד"ע היא שהוראת מדע חייבת שילוב ניסויים והדגמות בכל שלב. בדרך זו הרעיונות התיאורטיים הנלמדים ברורים יותר, הקישור בין החומר הנלמד לבין העולם האמיתי קל יותר והתלמיד מפנים את הקשר ההדוק הקיים בין ניסוי לתיאוריה בשיטה המדעית. סביבת הלימודים בחמד"ע תוכננה כדי לאפשר פעילות מעבדתית כחלק מכל שיעור בהוראה השוטפת: לכן כל כיתה בחמד"ע היא גם מעבדה. ניסויי המעבדה בחמד"ע אינם מוגבלים רק לניסויים הקשורים בבחינת הבגרות אלא בכל תכנית הלימודים ובהעשרה הייחודית רק לחמד"ע. לכן, אנו רואים במעבדה לב- או בחילופי המילים: Hemda Lab(oratories).

 

חמד"ע הצטיידה השנה ב-  Cutting edge Technologyלשימוש על ידי תלמידי הפיזיקה, הכימיה ומ"ח. המערכת, תוצרת חברת "פסקו" האמריקאית היא המרצדס של מערכות הניסוי בעולם. בארה"ב נעשה בה שימוש בכל האוניברסיטאות. בישראל קיימת מערכת אחת ב-4 בתי ספר בלבד ומשמשת להדגמות מורה בלבד. חמד"ע, רכשה 20 מערכות פסקו, כך שכל תלמיד המגיע לחמד"ע יוכל לעשות ניסויים בעצמו במערכת משוכללת זו. עלות כל מערכת לתלמיד היא כ-5000 דולר.

 

לקראת הטמעת המערכת במערך העבודה מול תלמידים בחמד"ע עברו כל מורי חמד"ע השתלמות בנושא שניתנה על ידי צוות הלבורנטים בחמד"ע. במהלך ארבעת ימי ההשתלמות הראשונים, למדו המורים את השימוש במערכת ואת סודות התוכנה הנלווית. במהלך חופשת הקיץ מתוכן המשך ההשתלמות: המורים וצוות הלבורנטים יתאימו את מערכי הניסויים בחמד"ע מבחינה פדגוגית ודידקטית למערכת החדשה. השתלמות שכזו מתוכננת למורים מכל הארץ שיבקשו לקחת חלק בשדרוג מערכות הניסוי שלהם.

 

סך שעות ההשתלמות: 56 שעות

 

טכנאי המעבדה ד"ר ויטלי אינדנבאום ואינה קזקז ליד ערכת הפסקו לניסויי תלמיד. על המסך ניתן לראות את התוצאות הניסוי בזמן אמת. עיבוד הנתונים נעשה על ידי תכנה מיוחדת לערכת ניסוי זו.

 

מתמטיקה

"מתמטיקה לפיזיקאים": השתלמות וחוברת

הקשר בין מתמטיקה לפיזיקה ללומדי פיזיקה ברמה גבוהה הוא בעייתי מאוד: התלמידים הלומדים מתמטיקה אינם מקשרים את המושגים הנלמדים בשיעורי המתמטיקה למושגי יסוד בפיזיקה. יש לבצע תהליך של "העברה" וללמד נושאים מתמטיים בשיעורי הפיזיקה. לכן: חמד"ע לקחה על עצמה, בעזרת קרן צ'ייס ובמסגרת מרכז המורים על שם צ'ייס, להוציא אסופת חומרים בנושא מתמטיקה לפיזיקאים למורים ולתלמידים. זו השנה השנייה שצוות מורי חמד"ע עובד על חומרים אלו ומוציא חוברת לטובת כל תלמידי ישראל. נעשה שימוש מושכל בחוברת זו על ידי מורי חמד"ע. חלקה הראשון של חוברת ייחודית זו ראה אור כבר בסוף 2006. עבדו עליה צוות מורים מחמד"ע ופיזיקאי נוסף. השנה יוצאת לאור החוברת השנייה בנושא זה.

במקביל לכתיבת החוברת נערכה השתלמות בנושא למורים לפיזיקה מכל רחבי הארץ. המורים האלה גם קבלו הנחייה ולווי לאורך שנת הלימודים. החוברת הוטמעה השנה בעבודת צוות מורי חמד"ע ובבתי"ס בארץ.

סך שעות ההשתלמות: 112 שעות.

 

יום עיון למורי מתמטיקה

חמד"ע ערכה השנה יום עיון ל-89 מורי מתמטיקה לחטיבה עליונה מכל אזור המרכז. המורים שמעו הרצאות וסדנא בנושא שילוב עקרונות פיזיקליים בלימודי המתמטיקה: הן להמחשה והן יישומים פיזיקליים. יום העיון נערך בחסות הפיקוח על החטיבות העליונות של בתי הספר באזור המרכז. מורי חמד"ע נתנו השתלמות זו.
סך שעות הסדנא: 6 שעות

 

מדעים לבתי הספר יסודיים וחטיבות הביניים

ימי העשרה וסדנאות למורים של בתי ספר יסודיים

ימי ההעשרה עסקו בנושאים של טכנולוגיה ומדע, נערכו בשיתוף עם מרכז פסגה בתל אביב-יפו וניתנו על ידי מורי חמד"ע. אנו מאמינים שחשוב להביא את בשורת המדע ולתת בידי תלמידים מגיל צעיר במיוחד עקרונות, כלים ומיומנויות לעסוק במדע ולחשוף אותו.

סך שעות ההשתלמות: 28 שעות.

 

מפגשי מדריכות של חטיבות הביניים בנושא מדעים וטכנולוגיה

המדריכות הגיעו לחמד"ע כדי להשתלם בנושא הטמעת עבודת המעבדה בכיתות. ההשתלמות הועברה על ידי מורי חמד"ע בשיתוף עם הטכניון.

סך שעות ההשתלמות: 28 שעות.

 

 

בשנת הלימודים תשס"ז נטלו חלק 295 מורים בפעילויות חמד"ע כמרכז מורים הפועל הודות לתרומת משפחת סטנלי ופמלה צ'ייס. בסך הכול ניתנו 286 שעות השתלמות, הוכנו אסופות חומרים למורי פיזיקה ולתלמידים והשתלמויות לשימוש בחוברת זו.

 

תוכנית ההשתלמויות המלאה לשנת תשס"ח תופיע ותתעדכן במהלך שנת הלימודים.

מתוכננות ההשתלמויות הבאות:

·         השתלמות מורי חטיבת הביניים בתל-אביב בנושא מדעים לחט"ב:  תכנית הלימודים והמיצב.

·         ימי עיון מרוכזים בנושאים יחודיים למורי חטיבת הביניים.

·         סדנה למורי פיזיקה בנושא שדרוג עבודת המעבדה.

·         השלמת חוברות עבודה בנושאים מתמטיים למורים ולתלמידי  פיזיקה.

·         ימי עיון בנושא תחרויות מדעיות.

 

 

חמד''ע. בואו נכיר.
מערך תקשוב אישי
קישורי מדע
חדשות מדע
מהנעשה בחמד''ע
אלבום תמונות
חמדעון
פיזיקה
כימיה
מ"ח - מדע חישובי
פיזיקה מחקרית
פרויקט ח"ץ
תרבות-מדע
מרכז מורים ע"ש פמלה וסטנלי צ'ייס
צור קשר
English
 
לראשית העמוד
bgr_spacetbot.gif (59 bytes)